Strzegomianki ze Strzegomian
Przesiedleńcy z innych regionów śmiali się z ich gwary, stroju, tradycji i mówili na nich "Rumuni". Może dzięki temu tworzyli zawsze zwartą grupę, która mimo wszystko zachowywała swoje tradycje.
Zespół Strzegomianki powstał w 1980 roku i działał przez dziewięć lat. Potem nastąpiła przerwa i od 2005 roku znów zaczęli wspólnie śpiewać.
Jest to zespół wielopokoleniowy i częściowo rodzinny. Pani Jadwiga Krop śpiewa w towarzystwie swojej wnuczki Patrycji oraz prawnuka Pawła, który ma 3 lata. Paweł ma zadziwiającą pamięć, ponieważ zna słowa i śpiewa prawie wszystkie piosenki. W zespole jest też jedno małżeństwo, które łączy tradycje z Bukowiny Rumuńskiej i z Wołynia.
Grupa śpiewająca to 10 osób, którym przygrywa na akordeonie Pan Adam Puk.
Występują z strojach Górali Czadeckich a w repertuarze mają piosenki z różnych regionów Polski.
Po nagraniu siadamy i rozmawiamy. Opowiadają o historii Polaków, którzy wędrowali za chlebem z Galicji na tereny Bukowiny Rumuńskiej. Po wojnie, też za chlebem jechali tygodniami, w bydlęcych wagonach, do Polski. Niewiele przywieźli z rzeczy materialnych. Więcej wspomnień, tradycji i piosenek.
Można by tak siedzieć i rozmawiać do rana, tym bardziej ,że stół ugina się od smakołyków. Ale jutro kolejna wyprawa i kolejny zespół ludowy.