Skidniowianie
Niewiele zespołów folklorystycznych przetrwało tak wiele lat, godnie reprezentując społeczność lokalną i tradycje kultury wiejskiej na terenie całej Polski, a także podczas wyjazdów zagranicznych. Istnienie zespołu ma także ogromne znaczenie dla społeczności gminy choćby z powodu pochodzenia jej mieszkańców. Z jednej strony są nimi bowiem głównie kresowianie, wyrwani ze swoich domów po zakończeniu II wojny światowej i przesiedleni na tereny Ziem Odzyskanych, z drugiej - osoby, które w latach 70. przyjechały w okolice Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego w poszukiwaniu pracy. To dzięki takim zespołom jak SKIDNIOWIANIE, kultywującym nie tylko tradycje kresowe, mieszkańcy gminy Kotla zachowują pamięć o swoich korzeniach, tradycjach i kulturze.
Od momentu powstania w 1983 r. zespół SKIDNIOWIANIE bardzo szybko wypracował bogaty i zróżnicowany program artystyczny oraz zaczął odnosić znaczące sukcesy na przeglądach i konkursach zespołów folklorystycznych. Bardzo chętnie jest zapraszany na wiele uroczystości i wydarzeń kulturalnych związanych z szeroko pojętym folklorem, bowiem jego występy są swoistą podróżą sentymentalną do miejsc rodzinnych czy wspomnieniem lat dziecinnych.
Zespół powstał w 1983 r. z inicjatywy przewodniczącej KGW pani Józefy Ciunajcius. Pierwszym kierownikiem zespołu była pani Helena Ratajek. Obecnie kierownikiem zespołu jest pani Bogusława Kościelak. Do zespołu należą mieszkańcy Skidniowa i okolicznych miejscowości, w różnym wieku. Zespół tworzy 3-osobowa kapela: akordeon, skrzypce i perkusja oraz 12-osobowa grupa wokalna złożona zarówno z osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży. W bogatym repertuarze zespołu znajdują się utwory ludowe z różnych regionów Polski, piosenki kresowe, ukraińskie, pieśni biesiadne, religijne oraz w wykonaniu kapeli utwory do tańca, przygrywki, marsze i wiwaty.