Gajkowianie z Gajkowa
W Gajkowie po wojnie zamieszkali przesiedleńcy z Centralnej Polski oraz z Chodaczkowa Wielkiego, nieopodal Tarnopola. Nie lubili się na początku. Gdy ktoś spotykał się z dziewczyną "od tych obcych" krzywo na to patrzyli. Każdy miał swoje zwyczaje i tradycje. Przesiedleńcy z Chodaczkowa np. "palili dziada" czyli słomianą kukłę przed domami panienek we wsi. Działo się to w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.
Zainteresowanie folklorem zaczęło się w szkole podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim. Odbywały się tam , po lekcjach, zajęcia z tańca. W zależności od okazji tańczono Kujawiaka, Krakowiaka lub tańce rosyjskie przy okazji rocznicy Rewolucji Październikowej. Młodzież szkołę skończyła a fascynacja tańcem pozostała.
Tu warto przedstawić rodzinę Ziobrowskich, która przybyła na Dolny Śląsk z Rzeszowskiego. Jak wspomina pani Bożena Krawczyk było tam 12-cioro dzieci i wszystkie uzdolnione muzycznie. Pani Elżbieta Pusz, jedna z córek w tej rodzinie, postanowiła założyć zespół pieśni i tańca. I tak w 1978 roku powstał zespół "Bajkał" w którym do 1984 roku śpiewali i tańczyli dzisiejsi "Gajkowianie".
Grupa rozpoczęła działalność w lutym 2012 roku. Jest to zespól wielopokoleniowy, i to w dosłownym tego słowa znaczeniu, gdyż w zespole występują prawie całe rodziny. Śpiewają babcie, ich córki i wnuczki oraz pary małżeńskie, można powiedzieć "muzykująca rodzina".
Zespół składa się z 17 osób: 11 pań i 6 panów. Repertuar to piosenki ludowe, które opowiadają o życiu na wsi dawniej i dziś, na razie z regionu rzeszowskiego, ale w planach jest program na kanwie ludowych piosenek góralskich. Śpiewają też piosenki okolicznościowe i religijne.