Dyszel ze Żmigrodu
Tak jak wszystkie wielkie rzeczy są dziełem przypadku, tak i też było w przypadku powstania kapeli "DYSZEL". W dniu 23 stycznia 1981 roku, został oddany do użytku "Dom Strażaka" w Borzęcinie.
W części artystycznej wystąpił gościnnie zespół ludowy z Masłowa gm. Trzebnica. Po występie podczas spotkania towarzyskiego z miejscową ludnością, ówczesny dyrektor Domu Kultury w Żmigrodzie, przeprowadził kilka rozmów zachęcając do utworzenia podobnego zespołu. Argumentował, to otrzymaniem nowego obiektu oraz pomocą, jaką Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Żmigrodzie miała udzielać prowadząc działalność handlową w klubie "Rolnika".
Temat został podchwycony. Rozpoczęły się próby zespołu. Zapał był tak duży, że zespół już wystąpił w dniu 15 lutego 1981 r. z półgodzinnym repertuarem na karnawałowej zabawie choinkowej dla dzieci. Od tego wydarzenia datuje się działalność zespołu.
Osobą, która pierwsza podała pomocną dłoń, był Prezes Gminnej Spółdzielni pan Edward Baraniecki, która zakupiła stroje ludowe. W tych strojach po raz pierwszy zespół wystąpił na finale gminnym turnieju "Kolorowe Wsie" w Żmigrodzie w dniu 14.06.1981 r. w których to występuje do dnia dzisiejszego.
Zespołowi początkowo akompaniowało trio w składzie M. Nowak /skrzypce/, J. Kowalewski /akordeon/ i J. Pytlinski /bęben/. Zespół ciągle szukał nowego repertuaru. Zmienił się też zespół akompaniujący. Kapelę rozbudował i nadał nowego brzmienia pan Bogdan Syk. W późniejszym czasie do zespołu z Borzęcina, dołączył zespół śpiewaczy ze Żmigródka, który prowadziła pani Antonina Kuriata. Zespół z Borzęcina i Żmigródka wspólnie z kapelą występują do 1990 r. Po roku 1990 zespół ze Żmigródka, zawiesza swoją działalność. Zespół z Borzęcina, łączy się z zespołem śpiewaczym z Korzeńska, który powstał w latach 60-tych. Zespół prowadził wybitny znawca folkloru pan Ignacy Jaszek. Zespoły te, połączyły się w 1991 r. przyjmując aktualną nazwę kapeli "DYSZEL". Obecnie zespół opracowuje nowy repertuar do spóźnionego jubileuszu 30- lecia działalności.